Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot benefia de stimultent de insertie eu (tatal) daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot benefia de stimultent de insertie eu (tatal) daca sotia mea nu are serviciu?

Buna ziua. Va rog spuneti-mi si mie daca pot beneficia de stimulent de insertie (cred ca asa se numeste) daca sotia mea nu are serviciu si am doar eu si daca pot sa-l iau in conditiile in care nu as vrea sa imi bag concediu crestere copil.
Va multumesc !
1. Daca dvs. indepliniti conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) puteti solicita direct stimulentul de insertie fara a mai intra in CCC.

2. Deoarece sotia nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci veti beneficia de stimulentul de insertie de la data nasterii copilului.

3. Mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie.