Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Atacuri parapsihologice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Atacuri parapsihologice

Buna ziua , as vrea sa stiu daca exista legi pentru atacuri de natura parapsihologica . Va multumesc .
Nu exista, vrajitoria a fost decriminalizata in dreptul penal modern/contemporan din Europa si SUA. Ea se pedepsea in Evul Mediu in Europa, dar se pedepseste in continuare in Arabia Saudita si alte tari islamice.
se pedepseste daca se poate demonstra ca a fost atacat prin astfel de metode.sunt si aparate de masura.in america se pedepseste folosirea acestor capacitati.
In primul rand parapsihologia este considerata drept pseudostiinta de catre oamenii de stiinta. In al doilea rand, astfel de probe nu sunt admisibile intr-un tribunal romanesc (in Arabia Saudita a filma/poza pe cineva e periculos, ca poate fi considerata proba ca i-ai facut farmece). In al treilea rand, atacurile parapsihologice se incadreaza la vrajitorie, iar vrajitoria nu constituie infractiune.

Daca incercati sa faceti plangere penala pentru atacuri paranormale, m-ar mira foarte tare sa scapati nebatut de politisti sau fara a fi chemata Salvarea.

Pentru o plangere asemanatoare vedeti [ link extern ]

si [ link extern ]

Iar pedepsele din procesul vrajitoarelor care au santajat vedete n-au fost aplicate pentru... vrajitorie, ci pentru infractiuni ceva mai banale, vezi [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator