avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare casa nationalizata, cumparata cu legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare casa nationalizata, cumparata cu legea 112

buna ziua!
parintii mei detin o casa in centrul vechi al Bucurestiului, mai exact un apartament. acesta a fost cumparat in urma cu 5 ani cu legea 112. mentionez ca blocul nu are proprietar, existand acte in acest sens.
va rog sa mi spuneti daca pot vinde acest apartament in conditiile in care nu au trecut cei 10 ani in care legea te obliga sa nu o instrainezi.
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cretu49 , utilizator 19:06, 6 Aprilie 2018
Daca in lege este scris ca nu aveti voie sa vindeti timp de 10 ani, cum sa vindeti dupa 5?
am citi undeva ca a fost abrogata legea aceea, dar nu stiu cum pot afla acest lucru. multumesc!!!
Aveti dreptate, nu legea, ci prevederea legala respectiva a fost abrogata incepand cu data de 01.10.2011.
puteti vinde
Casele nationalizate cumparate pe Legea 112/1995 nu mai pot fi retrocedate in natura, proprietarilor sau mostenitorilor de drept, in conformitate cu legea 1/2009. Urmare a acestei modificari, proprietarii deposedati de imobilele lor de catre regimul comunist nu vor mai beneficia de acum inainte de restituirea lor in natura, ci doar in echivalent la pretul pietei. Legea 71/2011 la art. 230 litere ț, arata ca art. 9 din legea 112/1995 se abroga, nemaifiind nesesara trecerea celor 10 ani pentru ca imobilele sa fie instrainate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 112/1995 Adeea Adeea buna ziua. Am si eu o problema cam mare. Am un apartament nationalizat 112/1995 vrem sa-l cumparam ca apoi sa-l vindem sa ne mutam la curte. Legea in sine ... (vezi toată discuția)
Cerere revendicare Gherghina1 Gherghina1 Buna ziua, Am achizitionat un imobil in baza legii 112/1995 in 1997 si in contract se specifica si ca partile convin conform art. 1338 cod civil sa ... (vezi toată discuția)
Revendicare permisa sau ....? sandry sandry - dintr-un imobil se nationalizeaza 1 ap. care se vinde L.112/1995 cu tot cu terenul aferent constructiei, -mostenitorii [u]detin acte pe tot terenul[/u] ... (vezi toată discuția)