Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masuri reparatorii pentru urmasii detinutilor polici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masuri reparatorii pentru urmasii detinutilor polici

Buna seara,
Tatal meu a fost condamnat politic si complementar interzicerea unor drepturi si confiscarea averii.
Ce demersuri se pot face pentru obtinerea de despagubiri cu titlul de daune morale? Orientativ, cam in cat timp se solutioneaza dosarul?
Cu multumiri,
Buna ziua,
Din pacate nu veti mai putea saq actionati in temeiul legii 221/2009 intrucat aceasta a avut termen de valabilitate doar 3 ani.
Pe calea dreptului comun este destul de greu.
Oricum legea 221 era fara samanta intrucat, prin declararea ca neconstitutionale a prevederilor art. 5 alin 1 lit a, nu se puteau acorda despagubiri morale.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Bine, dar au fost cofiscate 2,5 ha de teren arabil in 1959, teren care abia in anul 2000 a fost recastigat in instanta.
Cum ramane cu faptul ca atatia ani am fost lipsiti de acel teren?