Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rog o informatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rog o informatie

in urma unui partaj se atribuie o casa unuia din fostii soti si este obligat sa plateasca jumatate din valoarea casei. daca sotul care a primti casa face recurs pana la finaliazarea recursului este obligat sau nu sa dea banii la care a fost obligat ? multumesc pt raspuns
Toate obligatiile , de orice natura,devin obligatorii in urma unei sentinte - definitiva si irevocabila
deci pana la finalizarea recursului nu pot merge la executor ca sa reusesc sa obtin banii pt partea mea?
dar pana la finalizarea recursului poate vinde casa si apoi sa nu mai aiba de unde sa-mi dea partea mea din casa? multumesc pt raspuns
rommantyc, utilizator
Executorul nu actioneaza decat pe baza hot.def.,irevocabile si eventual investita cu formula executorie.
Imobilul aflat in litigiu nu poate fi vandut/donat/concesionat,sub sanctiunea nulitatii actului de instrainare.
Spre siguranta,puteti face si o notificare proprietarului in acest sens.
Nu notificare ci formulati o cerere de notarea a litigiului in cartea funciara a imobilului.Insa nu poate vinde decat dupa finalizarea defintiva si irevocabila actiunii de partaj .Sau poate vinde printr-un inscris sub semnatura privata obligandu-se la incheierea actului dupa finalizarea actiunii de partaj .
dar pana se termina recursul, pot locui in casa? pt ca nu s-a cerut evacuare.
suntem in continuare amandoi proprietari pe casa pana la terminarea recursului, chiar daca judecatoria a atribuit casa doar unuia?
multumesc pt raspunsuri