Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspunderea solidara inainte de faliment?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspunderea solidara inainte de faliment?

as vrea sa ma ajute si pe mine cineva. pot finantele sa atraga raspunderea solidara administratorului inainte ca firma sa intre in faliment? si mai ales la un an dupa ce a fost cesionata?
momentul cesionarii nu conteaza, cand se invoca raspunderea administratorului ea se poate face in "secunda 2" dupa cesionare.
daca ati declarat falimentul, nu.
1. nu are legatura caliatatea de actionar sau asociat intr-o firma cu calitatea de administrator. Inteleg ca ati cesionat partile sociale pe care le-ati detinut in societate si cu aceeasi ocazie ati renuntat si la calitatea de administrator !
2. Raspunderea administratorului conform Legii 31/1990 : " Art. 155. - (1) Acţiunea în răspundere contra fondatorilor, administratorilor, directorilor, respectiv a membrilor directoratului şi consiliului de supraveghere, precum şi a cenzorilor sau auditorilor financiari, pentru daune cauzate societăţii de aceştia prin încălcarea îndatoririlor lor faţă de societate, aparţine adunării generale, care va decide cu majoritatea prevăzută la art. 112. "
3. Alta este problema daca societatea intra in faliment .
Administratorul raspunde pentru perioada in care si-a exercitat mandatul
Daca fostul administrator a fost descarcat de gestiune si s-au semnat de catre AGA situatiile financiare, fostul administrator nu mai poate fi tras la raspundere.
Dar 99 % din patroni nu stiu sa faca aceste documente.
Majoritatea cred ca actul aditional este suficient.
Nu e suficient

Alberto Kurtyan
cum poate fi descarcat de gestiune fostul administrator?
sau ce documente trebuie facute?
sheba, utilizator