Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

credit

Fostul sot, impreuna cu care am contractat un imprumut in calitate de codebitor, a achitat integral creditul in avans fara sa-mi aduca acest lucru la cunostinta. Acum prin actiunea de partaj imi cere sa-i achit jumatate din aceasta suma, plus dobanzile rezultate din neplata sumei de la data solicitarii pana la finalizarea partajului...!
Intrebarea mea: este justa solicitarea lui? restituirea creditului( cu codebitor-eu) este un act admis, de vointa unilaterala? ii datorez intradevar dobanzi?
Nu poate sa va ceara sa platiti toti banii. Poate maxim sa se subroge in drepturile bancii si sa va ceara sa-i platiti ratele.

Oricum eu nu va chestia asta admisibila pe calea partajului.