avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare

Parintii si cu un copil casatorit locuiesc in aceeasi casa. Parintii sunt proprietarii casei. Parintii impreuna cu copilul lor au intentat proces de evacoare pt. sot. Acesta a fost luat in spatiu de catre parintii sotiei in urma cu 7 ani. Sotia a depus cerere de divort, (inainte de cererea de evacoare, )care nu este inca solutionata .Cat este de valabila aceasta cerere in care se prezinta cu numele dobandit dupa casatoriei si la sfarsit se semneaza "in calitate de sotie" cu numele ce l avea inainte de casatorie?:((
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 13:03, 8 Martie 2009
La prima infatisare,la procesul de evacuare ,aratati instantei ca exista pe rol si procesul de divort,astfel incat parata,nu a stiut ce nume sa foloseasca.Nu e nici o problema,stati linistita
Care cerere sa fie valabila, ca nu pricep?...
Oricum, evacuarea e posibil sa dureze mai mult decat divortul, asa incat... :D
Nu am inteles nici scopul urmarit de acei oameni, de sotie adica, poate ne precizati mai multe...
cristina_lus a scris:

Parintii si cu un copil casatorit locuiesc in aceeasi casa. Parintii sunt proprietarii casei. Parintii impreuna cu copilul lor au intentat proces de evacoare pt. sot. Acesta a fost luat in spatiu de catre parintii sotiei in urma cu 7 ani. Sotia a depus cerere de divort, (inainte de cererea de evacoare, )care nu este inca solutionata .Cat este de valabila aceasta cerere in care se prezinta cu numele dobandit dupa casatoriei si la sfarsit se semneaza "in calitate de sotie" cu numele ce l avea inainte de casatorie?:((

Cererea de chemare in judecata pentru evacuare nu poate fi solutionata, aceasta urmand a fi suspendata pana la solutionarea irevocabila a actiunii de divort dintre fiica proprietarilor si sotul acesteia.
Evacuarea sotului fiicei proprietarilor imobilului anterior desfacerii casatoriei, nu poate avea loc decat pentru motive temeinice, pe calea unei cereri de ordonanta presedintiala, care nu prejudeca fondul, ordonanta ce poate fi admisa numai daca se face dovada indeplinirii cumulative a conditiilor prevazute expres si limitativ de legiuitor pentru admisibilitatea acesteia. In caz contrar, s-ar ajunge la o solutie hilara ca, in cazul impacarii sotilor si a renuntarii la actiunea de divort, sotul fiind evacuat anterior, sa nu mai poata locui cu sotia decat dupa solutionarea irevocabila a unei actiuni de reintegrare...;)
Din pacate cererea de evacuare poate fi solutionata, insa, daca este introdusa pe cale de Ordonanta Presedentiala, si evident sa indeplineasca cerintele cerute de lege.
Cererea este perfect valabila si se poate solutiona, nu are nici o importanta ca sotia are numele sotului.

av Zaharia F.
Pe ordonanta presedintiala doar daca veniti cu motive invocate pe violenta veti obtine castig de cauza.
Va trebui dovedit in fata instantei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare sot din domiciliu pamfila pamfila sotia fratelui meu vrea sa divorteze si a introdus cerere de divort. Au doi copii , apartamentul in care locuim este al fratelui mostenit de la parintii ... (vezi toată discuția)
Divort si evacoare cristina_lus cristina_lus Buna ziua. Am o mare dilema. EA a intentat actiune de divorta catre EL. EA imptreuna cu parintii ei au intentat actiune de evacoare impotriva lui EL. DIvortul ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala evacuare Vasile75 Vasile75 Va salut! Am si eu nevoie de sfaturile dvs: Am o locuinta coproprietate cu fosta sotie din care urmeaza sa fiu evacuat pe baza unei ordonante presedintiale. ... (vezi toată discuția)