avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitate act de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitate act de mana

Se da urmatorul act, scris de mana:
"Subsemnata X in deplinatatea facultatilor mentale las mostenire varului meu bun Q imobilul situat la adresa ... cu clauza de intretinere pana la deces."

Semnat de un singur martor, cu serie de buletin, fara adresa.
Nu este autentificat la notar.

In baza acestui act s-a mostenit respectivul imobil de catre persoana Q mentionata in actul de mana, in defavoarea mostenitorilor legali de drept.
Doresc sa aflu daca exista cai de atac pentru a demonstra ca actul nu este valabil.
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 12:45, 8 Iunie 2013
Actul este un amestec intre un testament si un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere.
Va trebui sa actionati in instanta actul.
Invaliditatea actului o puteti contesta doar prin inscriere in fals si atunci se vor face expertize grafologice pentru a se constata daca actul este autentic sau nu.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Expertiza a fost facuta si actul este autentic.
Dar el este valabil fara autentificare notariala?
Da, testamentul poate fi si olograf nu numai autentic.
1. Ce calitate aveţi faţă de defunctă?

2. Care a fost procedura prin care i s-a recunoscut lui Q dreptul de moştenire - notarială sau prin instanţă?
Testamentul poate fi atacat in instanta atat in totalitate,cat si partial, in limita rezervei succesorale.Important e sa acceptati mostenirea in termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cazul unei testament care sunt efectele ? glo petro glo petro vreau sa fac un testament , sa las dupa moartea mea un teren unui nepot. se poate face si olograf sau autentic? il pot revoca, anula ulterior ? dupa ce fac ... (vezi toată discuția)
Testament neautentificat la notar ContSters257326 ContSters257326 [/b]Buna ziua, As dori sa ma informez lin aceasta privinta - daca se intocmeste un testament scris de mana, fara a fi autentificat de un notar public, ... (vezi toată discuția)
Mostenire - testament făcut de o persoană fără părinți și fără descendenți dana m. (bv) dana m. (bv) Buna ziua. Am o mătușa (sora mamei) pe care o ingrijesc iar aceasta mi-a facut un testament notarial pe locuinta ei si sa o dobindesc dupa decesul ... (vezi toată discuția)