Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Stergere sarcina uzufruct viager din CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Stergere sarcina uzufruct viager din CF

Buna ziua
Am cumparat in 1992 un apartament cu sarcina de uzufruct viager inscrisa in CF.
Beneficiarul uzufructului (fostul proprietar) a decedat in 2002. Cum pot sterge din CF aceasta sarcina de uzufruct? Cum trebuie sa incep si eventual care sunt pasii?
Multumesc mult.
Mergeti la cartea funciara cu o copie legalizata dupa actul de deces al uzufructuarului
Multumesc
Mergeti la un notar cu contractul de vanzare, incheierea de intabulare, CI al dvs si certificatul de deces al uzufructuarului, toate in original. Radierea costa cateva zeci/ sute de lei si se rezolva in cateva zile lucratoare (in regim normal dureaza cam 10 zile lucratoare cu tot cu obtinerea extrasului CF, in regim de urgenta dureaza cam 4 zile lucratoare cu tot cu extras CF)