Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecari minori de acasa. Consecinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecari minori de acasa. Consecinte

Buna seara ! Am tot vazut pe acest site discutii despre plecarea de acasa a minorelor. Dar niciun raspuns nu m-a facut sa inteleg daca se poate face ceva legal. Eu am 16 ani [ impliniti ] si sunt din bucuresti, prietenul meu are 22 , si e din Constanta, acolo sta si bunica mea [ ne vedem odata pe saptamana cand vine el aici ] , mama mea e plecata in Italia de 4 ani si ceva si stau cu tatal meu. Avand in vedere bataile crunte pe care le-am luat de la "tatal" meu , pot pleca de acasa , intorcandu-ma la bunica mea ? Chiar daca nu ma mut cu prietenul meu lui ii poate face ceva legea? Ma poate lua tata inapoi in bucuresti pe cale legala , daca eu nu vreau asta ?

Multumesc mult.

nu vreau sa ma mut la prieten, vreau sa ma mut la bunica. Nu am putut sa vorbesc cu ea ca nu eram lasata .. pe ascuns mai vorbeam cu prietena ei , si imi mai spunea de ea. Mama mea stie de "tratamentele "astea, din acest motiv a ales sa plece..
gi-jane2, moderator
Ia legatura cu bunica si apoi te poti muta la ea.