Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Responsabil personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Responsabil personal

Buna ziua,
Sunt angajata unei societati care are 28 de salariati. Eu ma ocup de tot ce tine de personal, as vrea sa fac un curs pentru a cunoaste mai bine legislatia ce tine de acest departament insa patronul vrea sa platesc eu cursul. nu exista nici o "portita" pentru a mine, sa imi fac seful sa imi plateasca cursul? vreo reglementare in vreo lege ceva....?
Va multumesc frumos
Codul Muncii prevede :
Art. 194
(1) Angajatorii au obligaţia de a asigura participarea la programe de formare profesională pentru toţi salariaţii, după cum urmează:
a) cel puţin o dată la 2 ani, dacă au cel puţin 21 de salariaţi;

.......
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesională, asigurată în condiţiile alin. (1), se suportă de către angajatori.
va multumesc pentru raspuns, firma este infiintata de doar un an...o sa astept sa mai treaca unul
Probabil ca nu are insa fonduri suficiente pentru a va asigura efectuarea cursului pe banii societatii.