Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot schimba materia unui proces? Obiectul ramane ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot schimba materia unui proces? Obiectul ramane acelasi.

Va rog sa ma ajutati !!! In ianuarie 2012 am dat in judecata (eu impreuna cu inca 13 colegi ) administratia unde lucram deoarece in urma unei oug. am fost dati afara dar nu ne-am primit salariile compensatorii. Termenul procesului este pe 28.06.2013. Problema este ca intre timp aceste salarii ne-au fost date pana la urma dar deoarece am fost dati afara abuziv. Ma scuzati ca nu stiu prea bine termenii avocatesti , noi dorim mai nou reangajarea deoarece nu am fost dati afara corect. Au ramas pilele...ati inteles. Mai pot schimba materia procesului?
Daca obiectul ramane acelasi puteti depune o cerere precizatoare.
Obiectul dosarului este :litigii munca si materia este drepturi banesti. Noi dorim sa schimbam drepturile banesti cu contestarea deciziei de concediere ? Se poate?
Obiectul cererii este pretenţia concretă a reclamantului, adică ceea ce cere acesta instanţei.

Înţeleg că iniţial aţi solicitat plata unor drepturi băneşti (salariile compensatorii) iar acum doriţi să vă modificaţi cererea în sensul că renunţaţi la solicitarea iniţială şi contestaţi decizia de concediere. Părerea mea este că puteţi să vă modificaţi cererea de chemare în judecată în sensul dorit de dvs.
Gabriela Pintea, Consilier juridic