Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Ion credea că Maria e nebună după el. După ce s-a însurat cu ea, a înțeles că era nebună și înainte de el.

– Vecină, unde ți-e soțul ? Nu l-am văzut de o săptămână. E cumva bolnav ?
– Nu e bolnav …, l-am tuns …

Dialog pe stradă
– Uite ce frumos au înflorit copacii noștri !
– Tu uită-te după polițiști, nu după copaci !

Nimic nu se compară cu o zi de odihnă după o săptămână obositoare de stat degeaba …

Mulți părinți o iau razna în perioada asta, în casă cu copiii lor. Trebuie să suporte educația pe care le-au dat-o …

Vaccinarea ar trebui testată pe politicieni. După trei luni, dacă mai trăiesc, ne vaccinăm și noi.

Școala online
– Doamnă profesoară, mâine și poimâine lipsesc, că n-a plătit tata netu’ !

– Tu, Rozi ! Ți-am zâs vreodată cât de bine gătești ?
– Nu, niciodată !
– No și atunci, după ce faci de mâncare ?!

– Mamă, vreau să mă tatuez !
– Adu cureaua, să începem operațiunea !

– Și zici că patronul era bine dispus când i-ai zis să-ți mărească salariul ?
– Cred că da, că s-a prăpădit de râs.

Cineva a întrebat dacă corona virus este transmisibil și de prin țânțari. Hai, acuma dați-le idei să mai umblăm și cu sitele pe noi !

După 15 Mai, noi ăștia căsătoriți, revenim la modelul vechi de declarație
-Unde ai fost ? Da’ cu cine ? Mai stai mult ?...
Cum trebuie sa fie o femeie serioasa ? (discutie libera)
-Femeia serioasa trebuie sa aiba sot si amant.
-Credeam ca aia e o femeie adultera.
-Femeia adultera are sot si mai multi amanti.
-Credeam ca aia este o femeie usoara.
-Femeia usoara are doar amanti.
-Credeam ca aia este o femeie pierduta.
-Femeia pierduta nu are nici sot, nici amant.
-Credeam ca aia e o femeie singura.
-Femeia singura e aia care are numai sot.
Intrebare la radio Erevan:
-Cand va fi totul bine in Romania ?
Radio Erevan raspunde:
-In Romania totul va fi bine atunci cand un politist poliglot va ajuta un tigan ostenit de munca sa se urce intr-un tren cu suspensie magnetica in care calatoresc functionari bugetari bogati si antreperenori cinstiti pentru a fi martori la un proces intentat unor politicieni corupti …
Din pandemie
Propun sa ne scriem numele pe masti, eu habar nu am pe cine salut pe strada !
Adevarul este ca unii sunteti mai frumosi cu masti ! Da nu-i treaba mea, numa’ zic !
Azi m-am tuns singur si mi-am lasat 5 lei ciubuc. Nu mai mult, ca nu merit. Arat ca un mop flocait.
De 4 zile mancam numai fasole frecata ! Acum si prin casa umblam cu masti.
De cand sunt in carantina, mai vorbesc si singur, da’ nu-mi raspund. Nu stau eu de vorba cu toti nebunii.
Selectie de glume din pandemie (dupa Fanatik)
-Covid-19 a fost sigur inventat de o femeie: fotbalul este anulat, barurile și restaurantele sun închise, cu amicii n-ai voie să te vezi, ești obligat să stai acasă cu soția …
-Cine s-ar fi gândit că „Buongiorno” va ajunge mai periculos decât „Allah Akhbar” ?
-Ce preferi în metrou pe scaunul de lângă tine: o italiancă frumoasă care-ți zâmbește cu o dantură strălucitoare, o chinezoaică frumoasă care oricum zâmbește tot timpul sau o arăboaică frumoasă cu un rucsac în brațe care zâmbește cu o privire pierdută ?
-Program de week-end în vreme de pandemie: excursie în grup familial, cu ghid, în sufragerie, cu popas „belle-vue” pe balcon. Plecarea la ora 10:30, din holul de la intrare.
-Jurnal de casă în vremea coronavirusului.
Ziua 578. Am trimis drona la Carrefour să văd dacă au băgat hârtie igienică. N-au băgat. E a 188-a zi când mă șterg la fund cu somon …
-Jurnal de carantină.
Ziua 4. N-am mai făcut sex de doi ani !
-Să știți că nu este chiar atât de plictisitor să stai acasă. Spuneți-mi numai de ce o pungă cu orez are 7.798 de boabe și alta numai 7.746 ?
-Ziua 30 a stării de urgență. Dinamo este neînvinsă de o lună !
-Ziua 31 fără Liga I … Mă duc la cofetărie să mă uit la blaturi …
-Nimeni nu-și poate închipui ce este în perioada asta în sufletul spărgătorilor de locuințe…
-Cum e când toți din spital au coronavirus și tu vii ca nesimțitul că ți-ai spart capul ?!
-Breaking News: Zewa (producător de hârtie igienică) cumpără Google !
-Un român care s-a întors din Italia a refuzat să intre în carantină pentru că susține cu vehemență că a “consumat-o” complet în cele 14 zile petrecute în tren de la Arad la București …
-Primăria generală a municipiului București a transmis mulțumiri oficiale Chinei că a rezolvat traficul în Capitală.
-Vorba ardeleanului: La tăți ni-i greu … Numa’ că amu’ la tăți deodată …
Va urma