Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INTABULARE APARTAMENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INTABULARE APARTAMENT

Buna ziua,avem un apartament cumparat in timpul casatorie,tot din timpul casatoriei a rezultat si un baiat(fiind acum major)in acel apartament lucuind acum fostul sot,(neavand banii necesari ,nu am facut partajul).intrebarea mea este:as putea intabula apartamentul si sa il trec pe numele baiatului?fara semnatura fostului sot?va multumesc!
Daca proprietar e si sotul, cum sa puteti sa-l treceti pe numele copilului fara acordul fostului sot ?
Convingeti-l si vindeti sau donati impreuna copilului.
Intabularea dreptului de proprietate asupra apartamentului se face in baza actului de proprietate, respectiv contractul de vanzare-cumparare prin care dvs. si fostul sot ati dobandit imobilul. Fiind dobandit in timpul casatoriei, se prezuma a fi bun comun, asa incat in cartea funciara proprietari sunteti dvs. si fostul sot. Asadar, pana nu faceti partajul, apartamentul nu poate fi intabulat altfel decat pe numele amandurora, orice tranzactie care ar avea ca obiect apartamentul implicandu-va pe amandoi deopotriva.
O varianta ar fi sa va intelegeti cu fostul sot si sa-l vindeti baiatului (daca sunteti de acord, sotul isi poate rezerva un drept de uzufruct viager), sau, varianta mai complicata, sa faceti partajul. Totusi, atata timp cat sotul locuieste in apartament (inteleg ca dvs. aveti alt domiciliu), mi-ar fi greu sa cred ca judecatorul va atribui in lotul dvs. apartamentul, obligandu-va la plata unei sulte catre sotul dvs., asa incat, intr-un final, apartamentul sa va revina dvs. si sa-l puteti vinde baiatului (fara semnatura fostului sot, asa cum doriti ;) )!
Va multumesc!