Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acord vecin deschidere cabinet medical la casa cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acord vecin deschidere cabinet medical la casa cu perete comun

Buna ziua. Am achizitionat un apartament la o casa cu doua apartamente la care s-a facut separarea prin hotarare judecatoreasca. Practic sunt intrari separate, curti separate dar exista un perete comun. Ca adresa este un singur numar si doua apartamente.
Am nevoie de acordul vecinului pentru infiintarea unui cabinet medical sau nu?
Va multumesc anticipat.
La bloc este nevoie de semnaturile vecinilor, sus-jos, dreapta - stanga si apoi aprobarea com. executiv.
La casa, nu stiu. Trebuie mers la ORC si intrebat, probabil ca acolo trebuie deschisa afacerea, dar sa zicem ca dvs. nu spuneti ca stati la casa cu perete comun, ce se intampla? Vecinul dvs. va poate reclama? Cred ca ar trebui sa aveti si acordul acestuia ca la cate mofturi avem acces acuma, nu este departe o reclamatie. Mai ales ca este vorba de un cabinet medical, cred ca trebuie sa intrebati mai multe autoritati despre aceste aspecte.
Succes!