Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calitatea de parat la recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calitatea de parat la recurs

Buna ziua. Am o intrebare la care nu stiu raspunsul si as aprecia orice ajutor:

Am fost parte (parat) intr-un proces civil legat de granituire in care sunt mai multi parati - pe care l-am castigat la prima instanta. Reclamantul a facut recurs dar in motivarea recursului nu a mai specificat nimic despre mine, doar despre celalalt parat. Intrebarea este: in acest caz eu nu mai sunt (automat) parat ? Sau, prin recurs calitatea partilor (a tuturor paratilor) ramane aceeasi - deci raman parat in continuare chiar daca reclamantul nu a obiectat nimic in recurs la decizia cu privire la granita cu mine... ?

Buna ziua,
Veti avea calitatea de intimat parat.
Faptul ca nu v-a mentionat nu inseamna ca nu poate sa solicite modificarea sentintei si in privinta dumneavoastra.
av. Gabriel Klein Kiritescu
fodorm a scris:
Sau, prin recurs calitatea partilor (a tuturor paratilor) ramane aceeasi - deci raman parat in continuare chiar daca reclamantul nu a obiectat nimic in recurs la decizia cu privire la granita cu mine... ?

Exact. În recurs nu se poate schimba calitatea părţilor.