Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinere permis din cauza alcoolului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinere permis din cauza alcoolului

Buna
Mi-a fost luat permisul pe baza de alcool, am avut 1.5 la mie in sange la prima proba si 1.3 la a doua dupa o ora.
Intrebarea mea este daca in afara suspendarii permisului pe 1 an probabil, pot sa scap doar cu amenda? Cam ce pedepse se dau in cazul asta?
Buna ziua,
Se pune problema raspunderii penale in cazul dumneavoastra.
Se va ajunge in instanta si, daca aveti noroc, o luati cu suspendare.
Din pacate alcoolul si covrigul nu fac casa buna.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Permisul nu se suspenda, se anuleaza in urma hotararii de condamnare ramase definitiva.