avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retinere permis din cauza alcoolului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retinere permis din cauza alcoolului

Buna
Mi-a fost luat permisul pe baza de alcool, am avut 1.5 la mie in sange la prima proba si 1.3 la a doua dupa o ora.
Intrebarea mea este daca in afara suspendarii permisului pe 1 an probabil, pot sa scap doar cu amenda? Cam ce pedepse se dau in cazul asta?
Buna ziua,
Se pune problema raspunderii penale in cazul dumneavoastra.
Se va ajunge in instanta si, daca aveti noroc, o luati cu suspendare.
Din pacate alcoolul si covrigul nu fac casa buna.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Ultima modificare: Marți, 11 Iunie 2013
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Permisul nu se suspenda, se anuleaza in urma hotararii de condamnare ramase definitiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan bogdanbaciu bogdanbaciu am si eu o intrebare,m-a oprit saptamana trecuta un echipaj de politie si mi-a iesit in fiola 0,71...si am fost dus la spital pt recoltare de sange,astept ... (vezi toată discuția)
Rezultat alcoolemie : 0,81mg/l alcool pur in sange VOINICU VOINICU buna ziua, am fost depistat in trafic avand o alcoolemie de 0,49 in aerul expirat, am fost condus la spital ptr recoltarea probelor de sange, rezultatele fiind ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan Elizar68 Elizar68 Buna ziua, Evitand un inpact frontal cu un alt autovehicul care circula pe sensul meu de mers, datorita conditiilor nefavorabile ( fiind ploaie) am derapat si ... (vezi toată discuția)