avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ziua,
Evitand un inpact frontal cu un alt autovehicul care circula pe sensul meu de mers, datorita conditiilor nefavorabile ( fiind ploaie) am derapat si am ajuns cu auto pe care il conduceam ( ansamblu cap tractor si semiremorca) in sant. Nu am lovit pe nimeni, nu au fost victime dar, cand am fost verificat cu etilotestul mi-a iesit 0.81mg/l; mare stiu; nu ma intrebati de ce am fost incostient si prost#-o. Inca nu am ajuns sa platesc la IML. La ce pot sa ma astept? Sunt constient ca nu scap fara dosar si fara permis anulat.
Cel mai recent răspuns: Elizar68 , utilizator 15:50, 6 Octombrie 2013
Buna ziua,
Cu inchisoare cu suspendare. In sange va va iesi cam 1,9 asa ca ........
Daca aveti ffffffffffff multa bafta doar cu amenda penala desi ma indoiesc.
Restul? Sa aveti grija la alcool. Nu se pupa cu covrigul, mai ales la profesionisti.
Gabriel Klein Kiritescu
Dupa cat timp o sa mai pot conduce si ce termen de incercare as primi? Dupa cat timp intervine reabilitarea pentru a nu mai aparea cu antecedente (cazier)?
Va multumesc
Termenul de incercare se stabileste de instanta in functie de cuantumul condamnarii.
Cazierul este curat la terminarea termenului de incercare daca o luati cu suspendare.
Gabriel Klein Kiritescu
Problema este dificila. Nu mai am nici permis si nici loc de munca...in prag de iarna.:hammer:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan bogdanbaciu bogdanbaciu am si eu o intrebare,m-a oprit saptamana trecuta un echipaj de politie si mi-a iesit in fiola 0,71...si am fost dus la spital pt recoltare de sange,astept ... (vezi toată discuția)
Judecarea cauzei în lipsa mea buluss buluss Buna ziua, Am fost sanctionat in decembrie 2012 cu suspendarea permisului de conducere pe 30 de zile,decizie pe care am contestat-o ,am scos un certificat de ... (vezi toată discuția)
Prezentare in instanta la proces paulHD paulHD Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa o rezolv si ce e de facut...in data de 17 aprilie 2013 am facut o prostiie,am consumat alcool si m-am urcat la volan de ... (vezi toată discuția)