Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prezentare in instanta la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prezentare in instanta la proces

Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa o rezolv si ce e de facut...in data de 17 aprilie 2013 am facut o prostiie,am consumat alcool si m-am urcat la volan de unde a rezultat un accident cu pagube materiale,a fost anuntata politia,mi sa pus fiola rezultatul fiind 0,56 alcool in aerul expirat,mai apoi mi s-au recoltat probe de sange si mi s-a spus de catre cei de la politie ca,rezultatul probelor de sange v-a fi suportat de catre ei dar momentan nu au fonduri si ca am de ales ori le platesc eu ori astept pana imi v-or fi platite..am stat cam 2 luni si pana la urma le-am platit eu,rezultatul fiind 1,25 la prima ora si 1,15 la cea de a 2-a proba.intre timp am asteptat pana in data de 28 august cand am vazut ca nu se mai rezolva nimic iar eu nu stiu nimic despre caz am fost si mi-am angajat un avocat...in 4 septembrie am fost chemat iar la politie pt a mai da inca o declaratie impreuna cu avocatul,am dat-o si mi-au spus ca nu mai ramane decat sa astept chemare de la judecatorie sa ma prezint la proces si o astept si in data de azi.Cu astea fiind spuse problema mea e urmatoarea,eu trebuie sa plec in strainatate in data de 23 luna aceasta,as putea sa fac sa mearga tatal meu la proces in locul meu?avocatul mi-a zis ca poate sa mearga el dar bineinteles contracost...nu vreau sa il mai platesc inca odata pentru nimic,pentru ca de cand l-am angajat am fost cu el doar sa dau o declaratie timp in care el se juca pe telefon...rog pe cineva care ma poate ajuta si indruma ce am de facut,multumesc anticipat!
Buna ziua,
Discutati cu avocatul ales.
Gabriel Klein Kiritescu
Banuiesc ca onorariul achitat av.dvs a fost pentru reprezentare la organele de cp,pt reprezentare instanta se achita un alt onorariu,un proces insemnand timp petrecut la instanta,studiu dosar,redactare diverse cereri,etc.Daca credeti ca merita facuta economie jucandu-va cu sanctiunile legii penale ce va vor fi aplicate,eu va urez succes.
asta nu m-a ajutat cu nimic,avocatul meu nu prea se intereseaza de cazul meu...daca i-as spune asta logic ca ar spune ca se poate,sa mergem la notar sa ii fac lui o procura sau o declaratie ...nush exact ce iar apoi sa il mai platesc inca odata...l-am platit odata si nu a facut nimic...
nu e vorba de economie,e vorba ca nu mai vreau sa dau bani degeaba
Buna ziua,
Pana la urma e vorba de viata si libertatea dumneavoastra. Aveti cunostinte de drept?
Multa bafta!
Gabriel Klein Kiritescu