Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere spatiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere spatiu

Buna ziua! Detin un spatiu in sectorul 3 care in acte este trecut ca, spatiu de depozitare. Il pot inchiria ca, spatiu comercial, atelier de lucru sau punct de lucru?
Multumesc.
Sigur ca da. Trebuia schimbata destinatia daca avea destinatia de locuinta. Spatiu de depozitare reprezinta de fapt spatiu comercial.
Spatiul in discutie se afla in imobil de locuit in comun,dupa cum ati inteles sa alegeti sectiunea de publicare topic?
Daca este spatiu in imobil de locuit in comun,acesta poate avea statut privat sau parte comuna
Daca este parte comuna spatiul poate face obiectul unui contract de locatiune sau concesiune pe diferite perioade timp 7,25,49,99 ani
Daca este spatiu proprietate privata schimbarea destinatiei din locuinta in spatiu comercial/
depozit ,se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari