avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe imobil

Buna ziua !.
Detin un imobil din anul 1995 lasat ca mostenire, dar in aceasta perioada eu am fost plecat din tara . Acum problema mea este ca nu sa platit nici un fel de impozit pe proprietate , iar acum am aflat ca nici nu a fost trecuta la "impozitare" .
Cea ce vreau sa stiu eu este :
1. Pe ce perioada in urma va trebui sa achit impozitul , nefiind momentan inscrisa la impozitare.
2. Va fi o problema "legala" faptul ca nu a fost trecuta la "impozitare" ?
3. Care este procesul de urmat pentru inscrierea proprietati la impozitare .

V-as fi foarte recunoscator daca m-ati lamuri !
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 20:12, 13 Iunie 2013
Platiti impozit de la data decesului plus penalitati pentru ca nu ati schimbat rolul fiscal in termen de 30 de zile de la eliberarea Certificatului de mostenitor.
deci atunci in situatia acuala , nu se prescrie "datoria" ? .
Deoarece a mai fost o cunostinta aproximativ in aceasi situatia , si a fost nevoita sa plateasca pe ultimii 5 ani .
Va adresez urmatoarea intrebare :

Imobilul nu a fost impus nici persoanei de la care ati mostenit ?
Imobilul a fost trecut pe persoana "decedata" , de la care am mostenito.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Iunie 2013
serganro, utilizator
serganro a scris:

Imobilul a fost trecut pe persoana "decedata" , de la care am mostenito.


In acest caz, imobilul este impus la rolul fiscal al decedatei, dar nu ati achitat nimic. In mod sigur acest rol a fost somat, deci banii trebuie sa ii plateasca mostenitorii defunctei. Trebuie sa mergeti sa declarati imobilul pe numele dvs, cu o copie dupa certificatul de mostenitor, cadastru imobilului. Interesati-va pe numele defunctei daca sa emis o somatie pt neplata debitelor, din ce an este si ce debite cuprind, poate aveti si debite prescrise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite locale- termen de prescriptie ammazon ammazon Buna ziua. As vrea sa stiu si eu daca impozitele pe cladiri si terenuri, mai vechi de 5 ani, se prescriu. Multumesc. (vezi toată discuția)
Somatie de plata persoana decedata kamy_nora kamy_nora Buna seara ! O familie compusa din sot si sotie, detin un act de proprietate pe numele amandurora. Impropriu spus ca detin, deoarece sotia a decedat acum 3 ... (vezi toată discuția)
Proprietar decedat- cine plateste impozitul? cercetasul cercetasul In anul 1992 bunicii sotiei au arendat un teren unei firme si nu au mai platit impozitul anual. De atunci, acestia au murit, la fel si mostenitorii directi( ... (vezi toată discuția)