Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe imobil

Buna ziua !.
Detin un imobil din anul 1995 lasat ca mostenire, dar in aceasta perioada eu am fost plecat din tara . Acum problema mea este ca nu sa platit nici un fel de impozit pe proprietate , iar acum am aflat ca nici nu a fost trecuta la "impozitare" .
Cea ce vreau sa stiu eu este :
1. Pe ce perioada in urma va trebui sa achit impozitul , nefiind momentan inscrisa la impozitare.
2. Va fi o problema "legala" faptul ca nu a fost trecuta la "impozitare" ?
3. Care este procesul de urmat pentru inscrierea proprietati la impozitare .

V-as fi foarte recunoscator daca m-ati lamuri !
Platiti impozit de la data decesului plus penalitati pentru ca nu ati schimbat rolul fiscal in termen de 30 de zile de la eliberarea Certificatului de mostenitor.
deci atunci in situatia acuala , nu se prescrie "datoria" ? .
Deoarece a mai fost o cunostinta aproximativ in aceasi situatia , si a fost nevoita sa plateasca pe ultimii 5 ani .
Va adresez urmatoarea intrebare :

Imobilul nu a fost impus nici persoanei de la care ati mostenit ?
Imobilul a fost trecut pe persoana "decedata" , de la care am mostenito.
serganro, utilizator
serganro a scris:

Imobilul a fost trecut pe persoana "decedata" , de la care am mostenito.

In acest caz, imobilul este impus la rolul fiscal al decedatei, dar nu ati achitat nimic. In mod sigur acest rol a fost somat, deci banii trebuie sa ii plateasca mostenitorii defunctei. Trebuie sa mergeti sa declarati imobilul pe numele dvs, cu o copie dupa certificatul de mostenitor, cadastru imobilului. Interesati-va pe numele defunctei daca sa emis o somatie pt neplata debitelor, din ce an este si ce debite cuprind, poate aveti si debite prescrise.