Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fata omorata pe strada traversand neregulamentar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fata omorata pe strada traversand neregulamentar

sal...Am un prieten care in timp ce mergea pe strada cu masina a lovit o fata care a trecut prin spatele autobuzului aceasta a murit a doua zi la spital. mentionez ca nu era trecere de pietoni. Ce pedeapsa poate lua in cazul acesta? Nu consumase nici alcool.
ce se va intampla, cum se va finaliza cazul?????????
multumesc anticipat pentru raspunsuri..
sa-si angajeze imediat un avocat si sa se disculpe...nu a fost vina lui ci a fetei asa ca...

Codul rutier prevede "Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector".