Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident auto - culpă completă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident auto - culpă completă

Bună ziua,

nu știu dacă această simplă intrebare s-a mai pus, vă cer iertare dacă da.

Daca o persoană merge în localitate cu 70km/h într-o zonă cu limitare de viteză la 50 km/h (fără consum de alcool) și accidentează mortal un pieton ce traversează ilegal strada, persoana de la volan poate fi condamnată pentru omor din culpă ? (practica judiciară pentru pedeapsă = închisoare cu suspendare minimum 3 ani ?)

Dar dacă merge cu 50 km/h ?
OUG 195
Art.72. -
(4) Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora sau nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poartă întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector.

In cazul de fata se considera culpa comuna iar in urma unei expertize tehnice auto judiciare se va stabili proportia vinovatiei fiecarui participant la trafic implicat in accident.

Daca viteza era de 50 km km/h culpa ii apartine in totalitate pietonului.

in cadrul expertizei judiciare printre alte obiective stabilite de organul de cercetare se stabileste si viteza la momentul impactului iar daca se constata ca aceasta era de 51 km/h se ia in considerare culpa comuna.