Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie pentru CCC daca urmez ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie pentru CCC daca urmez cursurile unei scoli postliceala?

Buna ziua!!! Am si eu o intrebare: in toamna acestui an as dorii sa ma inscriu la o postliceala cursuri zi, intrebarea mea este daca sa intampla sa raman insarcinata dupa ce incep cursurile pot continua cursurile dupa nastere si daca beneficiez de indemnizatia pentru maternitate? Multumesc frumos
Doresc sa stiu daca prumesc indemnizație in conditiile in care incep posliceala in septembrie,rămân insarcinata in decembrie același an si nasc in septembrie anul urmator,adica la începutul anului 2 de studii. De asemenea doresc sa stiu daca este o limita de varsta pentru a invata la o postliceala si de a primi indemnizație,in acelasi timp.

1. Pentru CCC = raspuns Da

2. Pentru limita de varsta ... nu exista text de lege care sa conditioneze frecventarea unei postliceale doar pana la o anumita avrsta.
Vă mulțumesc!
Bună ziua! Am și eu o întrebare, daca sunt insărcinată în anul 3 de postliceală, în august termin postliceala și urmează să nasc în octombrie, pot beneficia de CCC?
Mulțumesc frumos, sper din tot sufletul să mă puteți ajuta.
Numai daca postliceala este la zi.
Am înțeles, pentru asta dacă termin în august și nasc în octombrie-noiembrie, pe luniile septembrie/octombire trebuie să depun actele pentru somaj sau nu este o problemă dacă termin în august și nasc în octombrie?
Mulțumesc pentru ajutor.