Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorii la banca greu de achitat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorii la banca greu de achitat

Buna ziua!

In conditiile in care am un credit substantial la o banca, cu o rata lunara care, in perioada actuala, depaseste cu mult posibilitatile mele financiare, as vrea sa-mi spuneti ce se poate intampla in cazul in care nu mai pot achita acest credit. Datoria catre banca respectiva se va prescrie la un moment dat? Exista riscul ca fiica mea sa "mosteneasca" aceasta datorie? De fapt lucrul asta ma intereseaza in mod deosebit, si cum nu sunt de specialitate, va intreb pe dvs: copilul poate avea probleme ca si mostenitor?

Va multumesc.
Daca nu platiti va vor executa silit. Daca aveti bunuri mobile, imobile, venituri din salarii/pensii, acestea vor fi executate silit, pana la recuperarea creantei bancii, in intregime, plus dobanzi si penalitati ce vor curge pana la recuperarea integrala.

Mostenitorii primesc si datoriile defunctului numai daca primesc si bunuri care au cel putin aceeasi valoare cu datoria. daca nu mostenesc bunuri/active nu mostenesc nici datoriile, pentru ca succesiunea va fi inchisa ca lipsita de obiect.

Asadar, daca ii lasat mostenire bunuri fiicei dvs, ii lasati mostenire si datoriile si doar in limita valorii bunurilor mostenite.
fiica dvs va mosteni datoriile doar daca va accepta succesiunea. deci, daca nu ii lasati nimic, ea nu o sa accepte succesiunea si nu va trebui sa plateasca nimic.