Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Subiect: reparatii zone comune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Subiect: reparatii zone comune

Din cite stiu, reparatiile pe zone comune se fac in functie de procentul inscris in contract. Exista o lege in acest sens care sa spuna explicit acest lucru si care sa se refere inclusiv la case cu mai multe apartamente si nu numai la blocuri?

Mentionez ca este vorba de o casa cu 3 apartamente iar proprietarii nu sint consitutiti in asociatie.

Multumesc,

Cristian

In functie de cota-parte indiviza (din contract ). Coproprietatea fortata este reglementata de art 646-658 cod civil.