avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract comodat pe cale amiabila
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract comodat pe cale amiabila

Buna ziua!
Sunt nou pe acest forum. Am citit multe subiecte interesante.
Indraznesc sa va adresez si eu o intrebare.
Problema mea este urmatoarea:
In anul 2006, tatal meu, impreuna cu mama mea, au facut un contract de comodat prin care ofera un teren cu titlu de folosinta gratuit unei societati comerciale.
In anul 2007, parintii mei au donat terenul fratelui meu si mie. Asadar, noi suntem proprietari, insa contractul de comodat inca exista.
Acum, eu si fratele meu vrem sa reziliem contractul de comodat cu acea societate comerciala.
Un lucru important este faptul ca noi (eu si fratele meu), suntem in relaii bune cu administratorul societatii. Avem stampila societatii. Doar trebuie sa merg la el cu actul pentru a-l semna.
Problema mea este urmatoarea:
Fratele meu are 17 ani, eu 19.
Poate semna in locul fratelui meu mama mea (fosta proprietar)?
Dupa aceea, imi puteti scrie un model de reziliere a contractului, va rog.
Asadar, reziliere contract comodat cu acordul partilor.



Multumesc mult.
Un sfarsit de saptamana frumos!


P.S. In contractul de comodat nu exista articol care prevede rezilierea contractului. Asa a fost facut contractul, cu intentia parintilor mei de a nu mai fi reziliat.
Credeti ca este o problema faptul ca in contractul de comodat nu se afla un articol care prevede incetarea acestuia?

Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Iunie 2013
cretumihai, utilizator
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 19:28, 15 Iunie 2013
In primul rand un contract de comodat trebuia facut pentru un termen, iar el ar fi incetat de drept la termen.
Daca parintii v-au donat terenul, la notariat a trebuit sa existe un reprezentat legal care a semnat in numele fratelui minor, teoretic fiind altcineva decat parintii, deoarece existau interese contrare. Daca pe acea decizie de curatela privind acceptarea donatiei se vorbeste si de administrarea ulterioara a terenului, curatorul este cel care semneaza alaturi de fratele dvs, daca nu, reprezentantii legali sunt parintii care vor semna alaturi de dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Iunie 2013
Adriana Tugui, Avocat
Contractul de comodat este facut pe un termen de 15 ani. Mai sunt multi ani pana cand va inceta.
In contractul de donatie este specificat un curator, bunica mea.
Asadar, poate semna curatorul in locul fratelui meu (minor fiind)?

Aveti posibilitatea sa imi redactati un model de act aditional la contractul de comodat?

Va multumesc mult!
Astept cu nerabdare raspunsul Dvs.
Fratele de 17 ani nu poate fi reprezentat. Eventual asistat, el avînd dreptul să încheie personal acte juridice.

Cred că, în situaţia de mai sus, poate semna actul fără încuviinţarea cuiva, actul neputînd să-i producă vreo leziune (art.41(3) NCC)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot trece casa pe numele copiilor mei minori gabryelaalex gabryelaalex buna seara . am doi copii unul de 7 ani si unul de 6 luni , pt cel de 7 ani am hotarare incredintare minor nefiind casatorita cu tatal lui dar am cerut ... (vezi toată discuția)
Administrarea unui imobil când proprietarul este minor: ce trebuie să facă părinții lui ca să îl poată reprezenta în relația cu terții? anttonnio anttonnio buna ziua , rog suport ! fiul meu a primit in 2013 o donatie ( casa +teren ) de la ruda . la dobandirea acestora de catre fiul meu , eu am fost ... (vezi toată discuția)
Este nevoie de consimtamantul minorului, proprietar al locuintei, la schimbarea domiciliului parintilor? este necesara instituirea unei curatele pentru a-si exprima acest consimtamant minorul? allyjana allyjana un minor(14 ani) devenit proprietar al locuintei, prin donatia parintilor are nevoie de instituirea unei curatele pentru a-si exprima acordul(consimtamat ... (vezi toată discuția)