Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Informatie confidentiala sau nu vrea firma sa spuna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Informatie confidentiala sau nu vrea firma sa spuna anumite informatii.

Buna,va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.Fostul sot a schimbat recent locul de munca,la fostul angajator se stia ca are oprire pe salariu pentru pensie alimenara, eu am sunat la firma unde lucreaza acum sa intreb daca a declarat acest aspect la momentul angajari si mi s-a spus ca este o informatie personala si nu pot sa imi zica acest lucru,este chiar atat de personala aceasta informatie???tinand cont ca este vorba de pensie alimentara stabilita de instanta judecatoreasca.Ar mai fi ceva,daca el vrea sa treaca la deducere pe impozit copiii,are nevoie de o adeverinta de la mine sau nu mai este valabil acest lucru?Eu cum pot afla daca are trecuti copiii la deducere?(el nu vrea sa imi spuna).
mioara_burlacu, utilizator
Va sugerez sa luati legatura personal cu reprezentantul angajatorului , nu prin intermediul telefonului, astfel va veti putea justifica calitatea si veti primi informatiile pe care le doriti.
Poprirea ramane in fiinta si cand debitorul isi schimba locul de munca,
Tertul poprit va trimite actele prin care s-a infiintat poprirea societatii unde isi are noul loc de munca debitorul.De la primirea actelor, societatea noua devine tert poprit.
Deducerea se poate acorda si dv , prin intelegere cu fostul dv sot, mai ales ca vi s-a incredintat copiil si atunci va aduce el dv adeverinta cum ca nu beneficiaza de deducere ptr copii.
Informatia e cat se poate de personala. Dv. ar trebui sa faceti demersurile, tinand cont si de informatiile date mai sus de colega Adi Stanica.
Daca doriti ajutor, veniti cu informatii despre locurile de munca: a demisionat, firma veche a trimis actele etc.