Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Partaj, mediere prealabila
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Partaj, mediere prealabila

in cazul unui partaj , e obligatorie mai intai medierea? Mai ales ca cei 2 nu se inteleg , si vor sa mearga in instanta .
Multumim :sorry:
Multumesc si eu pentru raspunsurile clare primite !:bow:
Raspunsurile tuturor contin informatii de ordin strict procedural. In intrebarea care a dat nastere discutiei, persoana spune ca cei doi nu se inteleg si vor sa mearga in instanta. Rolul medierii il pierdem din vedere. Mediatorul ii ajuta sa-si clarifice situatia, va reusi sa-i puna fata in fata. Doar in cadrul procedurii de mediere partile au oportunitatea de a-si prezenta argumentele si conditiile, negociind direct, in fata mediatorului care ii sprijina in vederea solutionarii conflictului, asadar, se dau nastere solutiilor convenabile ambelor parti, eficiente si durabile. Acesta este rolul mediatorului: sa ajute partile sa ajunga la o solutie durabila, eficienta si mai ales convenabila ambelor parti. La notar partile se duc deja intelesi, daca vor sa-si stinga conflictul pe cale judecatoreasca, una dintre parti in mod cert se va declara nemultumita, asa se ajunge si in recurs si in apel si se apeleaza si la instatele din afara, pentru ca una dintre parti se considera nedreptatita, or, daca partile au ocazia sa stea fata in fata, pe un taram neutru, in functie si de abilitatile mediatorului, se poate ajunge la o multumire a ambelor parti deoarece ambele parti castiga si ulterior nu apar resentimente fata de ceea ce au decis prin acordul de mediere incheiat.