Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pronuntare legala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pronuntare legala?

in 12 iunie am avut proces care dureaza de 5 ani,la acest termen in dosar erau aparute niste schite ale expertului topo angajat de reclamant ,una din schite nu era reala,pe ea era mentiunea ca un teren pe vremuri avea alta denumire,total eronata acea denumire.Reclamantul a renuntat la partaj,desi avea achitat avansul pt expert.Judecatoarea a anuntat pronuntarea pe data de 14 iunie,am fost sa consult caietul dar am vazut ca se va da pe 19iunie,dar curios la arhiva pe calculator apare procesul verbal al expertului depus pe data de 13 iunie deci dupa o zi cand judecatoarrea a anuntat pronuntarea.Este legal asa ceva?Nu trebuia sa luam la cunostinta si ceilalti care suntem implicati in proces ce a pus acel expert la dosar?Mentionez ca reclamantul a deschis actiunea pentru a i se valida 58 arii teren cumparat cu chitanta de mana,de pe unTP in care sunt 2 coproprietari,terenul a fost vandut fara stirea celuilalt coprop in anul 1994.,TP a fost eliberat in 2000
daca nu s-a cerut termen pentru luarea la cunostinta, nu se acorda automat. in orice caz nu vad care este problema din moment ce reclamantul a renuntat la partaj
multumesc mult pentru raspuns,eu sunt din partea coproprietarului(tatal meu,decedat) care nu a avut cunostinta de aceasta vanzare.Dar totusi mai avea voie expertul sa depuna un proces verbal dupa o zi de cand s-a anuntat pronuntarea?fara ca noi sa luam la cunostinta de acel proces verbal.sedinta a fost miercuri si el a depus joi pv
Daca in proces era un singur reclamat si acesta s-a retras a renuntand la cererea de chemare in judecata, nu mai conteaza ce a depus expertul, pentru ca procesul se inchide. Prin pronuntare instanta va lua act renuntarea reclamantului si va inchide dosarul.
Nu stim care era speta dumneavoastra si ce calitate aveati in dosar, deci nu va putem da mai multe informatii.
eu am fost parata in acest proces...deci pe un TP doi coproprietari,tata si cumnata(decedati),terenurile erau de la bunici(parintii tatalui meu,fratele era decedat in 1991),pe Tp trei terenuri cu suprafete si in locatii diferite,cumnata vinde in 1994 un teren de 58 de ari asa cum e si pe TP ,fara sa se fi facut iesirea din indiviziune...acel cumparator ne-a chemat in instanta sa ne oblige sa semnam sa-si poata intabula,bineinteles noi ne-am opus deoarece tatal meu nu i-a vandut nimic...cumnata i-a vandut si partea lui...acuma nu inteleg de ce s-a incheiat brusc acest proces si daca are vreo influenta ce a pus expertul la dosar dupa ce s-a anuntat pronuntarea,avand in vedere ca nu s-a facut expertiza topo,cumparatorul a renuntat la partaj...noi am fost de acord cu validarea acelui cumparator a 1/2 din suprafata,desi nu a fost o vanzare legala...si ar mai fi o problema daca cumnata are dreptul la 1/2 din TP sau numai la 1/4 din 1/2 ca sotie suprvietuitore a fratelui tatalui meu...practic acel cumparator ne-a chinuit enorm de mult...de 5 ani...intre timp am avut si actiune pt radierea tatalui meu de pe Tp,proces castigat de noi in recurs
cumparatorul a spus ca isi mentine cererea de validare a 58 arii,
dienusa, utilizator