Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Avem o firma mica de paza. Conturile firmei au fost blocate pentru neplata unor penalitati si o amenda. Putem introduce firma in insolventa? Cum putem proceda pentru a inchide firma fara a plati aceste "dari"?
mai important este daca nu cumva vi se pot imputa personal aceste debite. este de verificat situatia stocurilor si a sumelor de bani din casa
gilisor a scris:
Putem introduce firma in insolventa? Cum putem proceda pentru a inchide firma fara a plati aceste "dari"?

Desigur, dar sa tineti cont ca :
Introducerea prematură, cu rea-credinţă, de către debitor a unei cereri de deschidere a procedurii atrage răspunderea patrimonială a debitorului persoană fizică sau juridică, pentru prejudiciile pricinuite.

Se poate inchide firma fara plata acelor dari, cu conditia sa nu fiti gasit vinovat ca si persoana fizica si sa nu vi se ceara atragerea raspunderii de catre lichidator sau creditor(i).
Buna seara .
Trebuie sa indepliniti conditiile prevazut in art.28 din Legea nr.85/2006.
Cu stima,
Marius Bote .