Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenire in tara cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenire in tara cu copii

Buna ziua,
Cum se poate intoarce in tara mama impreuna cu cei doi copii daca sunt plecati in Italia? Mentionez ca tatal copiilor isi loveste sotia de fata cu copii si nu vrea sa revina in tara si nici sa faca procura mamei.
Multumesc!
Daca minorii au pasaport romanesc, nu are nevoie de acordul tatalui pt a veni in tara.
Nu poate fi acuzata de rapire de catre tata?
Sunteti stabiliti acolo, aveti rezidenta acolo ?
Sa vina in tara cu copiii si sa depuna cerere de divort si pe calea ordonantei presedintiale sa ceara sa se stabileasca locuinta copiilor la mama.

Sunt acolo de 8 luni si nu cred ca au rezidenta, stau la mama lui care are rezidenta.
Sa vina acasa, domiciliul copiilor e la parintii sai si asta in Romania.