Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Validare acord mediere conform OUG 90/12.12.2012
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Validare acord mediere conform OUG 90/12.12.2012

Exista un titlu de proprietate cu trei beneficiari: doi in Bucuresti si celalalt in Calarasi. Terenul ce face obiectul actului se afla in Braila si este compus din mai multe suprafete. Cei trei au cazut de acord cu impartirea si vor sa faca un acord la mediator care sa consfiinteasca acest lucru, iar apoi sa depuna actul spre validare la judecatorie. Exista acesta varianta? Se poate merge la mediator in Bucuresti iar apoi la judecatoria din circumscriptia biroului de medire(adica tot in Bucuresti)? Se mai plateste taxa de 3% in acest caz?
Ieri guvernul a aprobat o noua OUG privind taxele de timbru judiciar. Conform acestei ordonante, in cazul in care va prezentati cu acord de mediere beneficiati de o reducere cu 50% a taxei de timbru (+20 lei taxa fixa).
Bojan I.M., Mediator