avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum obtin actele pe teren.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum obtin actele pe teren.

Buna seara,

Sa incep si eu povestea de la inceputuri.
Anul 1977, parintii mei se decid sa "cumpere" pamant pentru constructie casa.
Au platit 300 de mp2 la o persoana , care a donat 100 mp2 la primarie si le-a fost repartizat lor.
Toata harababura asta din cauza ca nu puteai cumpara pamant si era limitat la 100 mp2 si trebuia sa ti-l dea primaria.
Timpul a trecut ,casa s-a construit suprafata s-a ingradit pentru toti cei 300 de mp2.
Din anul 2000 a inceput sa se plateasca si impozit pe teren pentru toata suprafata de 300 mp2.Mentionez ca pana atunci nu se platea impozit pe teren.
Presupun ca terenul este probabil tot pe numele vecinului,deoarece cand s-a introdus impozitul pe teren, a venit si a spus sa mergem si sa declaram cat avem real,sa nu plateasca el.
Situatia curenta , o carte funciara pe 100 de mp2.
Intrebarea mea este, ce trebuie facut sa apara tot terenul de 300 mp2 in acte?
Se poate cumva si prin notar, daca vecinul vine si declara ca recunoaste ca e al nostru , sau ca il doneaza/vinde la pret infim ...sau ceva ?
Totodata o alta intrebare este: este necesar sa se faca in instanta, este o procedura standard ?


Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2013
cage200, utilizator
Cel mai recent răspuns: peiudanut , utilizator 10:48, 19 Iunie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca casa/terenul folosit are peste 30ani si nu a fost revendicat de nimeni ,il puteti dobandi prin uzucapiune ,la tribunal cu un avocat , cel putin asa au procedat bunicii mei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa construita pe terenul statului felisana felisana Am urmatoarea situatie. Locuim in casa bunicilor, care urmeaza ca dupa un timp sa ni se treaca pe nume. De curand am aflat ca terenul pe care este construita ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune impotriva contract vanzare cumparare teren relu05 relu05 O zi buna tuturor!!! Am sa va prezint o situatie in care ma aflu. Socrii mei cumpara in 1967 pe baza de chitanta de mana o sup. de teren de 200 mp(10m/20m) ... (vezi toată discuția)
Pamant nedeclarat Cosmin555 Cosmin555 Buna ziua! Cum pot sa declar un pamant nedeclarat la primarie? Mentionez ca nu am nici un act(cerere)prin care sa pot justifica ca pamantul este al meu. (vezi toată discuția)