Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

Buna ziua!

Aduc in discutie mult discutatul subiect despre modul de constatare al dreptului de proprietate prin uzucapiune, prin expunerea urmatoarei spete:

A casatorita cu B incheie o chitanta de mana cu C in anul 1950, pentru un teren in supraf. de 100 mp.
Construiesc o casa in 1952, declarand-o statului pentru stabilirea impozitului atat pentru constructie cat si pentru teren cumparat cu chitanta de mana. figurand de la acea data cu rol fiscal.
In 2000 B decedeaza, se deschide succesiune in termen legal, moment la care apar ca mostenitori A - sotie supravietuitore, Dşi E, copii a lui Aşi B, unde este mentionata masa succesorala cu teren in baza chitantei de mana din 1951 şi constructie, nefiind mentionata data constructiei acesteia.
In prezent, A in calitate de posesoare a terenului si constructie de peste 58 de ani, doreste promovarea unei actiuni prin care sa se constate dreptul sau de proprietete printr-o hotarare, avand o posesie utila, neintrerupta, si sub nume de proprietar.

Mai este necesara o actiune pe cale contencioasa?

Poate fi invocata actiunea extratabulara in conditiile in care se cunoaste faptul ca de la decesul lui C au trecut mai bine de 20 de ani?- numai ca la adresa cu pricina de la OCPI se mentioneaza ca nu s-a deschis carte funciara pana in prezent? poate fi respinsa pe acest aspect?

Ar putea fi o solutie mai buna actiunea in dreptul comun?
In acest caz putem chema in judecata mostenitorii lui C?
Si daca in acest caz nu s-a dezbatut succesiunea dupa C?

Din cate imi aduc aminte am mai citit de vreo doua ori acest subiect, care suna cam 90% la fel...
De ce nu se citesc si comenteaza raspunsurile de la acele intrebari?
...extras din protocolul notarilor cu ancpi...
4. La încheierea actului autentic sau certificatului de moştenitor ori legatar, notarul public are obligaţia de a verifica titlul de proprietate al dispunătorului sau al autorului succesiunii. În situaţia în care nu se prezintă un act justificativ al titlului dispunătorului sau autorului succesiunii, se poate lua în consideraţie, pe riscul părţilor menţionat expres în act, existenţa dreptului pe baza unei posesii exercitate sub nume de proprietar necontestat, situaţie confirmată şi prin:
a.) certificat pentru atestarea că petentul este cunoscut ca proprietar, eliberat de către primarul localităţii unde este situat imobilul anexa nr. 5;
b.) certificatul emis de organele fiscale ale autorităţilor locale;
c.) procesul verbal de identificare al imobilului, potrivit modelului din anexa nr. 6;
Pe lângă actele arătate la literele a, b şi c, la încheierea actelor autentice, se va solicita şi documentaţia cadastrală.
În cazul înscrierilor în cartea funciară cu efect de opozabilitate, în condiţiile art. 27 din Legea nr. 7/1996 modificată şi completată, notarul public va examina titlul dispunătorului....
ovi_dragomir a scris:

...extras din protocolul notarilor cu ancpi...
4. La încheierea actului autentic sau certificatului de moştenitor ori legatar, notarul public are obligaţia de a verifica titlul de proprietate al dispunătorului sau al autorului succesiunii. În situaţia în care nu se prezintă un act justificativ al titlului dispunătorului sau autorului succesiunii, se poate lua în consideraţie, pe riscul părţilor menţionat expres în act, existenţa dreptului pe baza unei posesii exercitate sub nume de proprietar necontestat, situaţie confirmată şi prin:
a.) certificat pentru atestarea că petentul este cunoscut ca proprietar, eliberat de către primarul localităţii unde este situat imobilul anexa nr. 5;
b.) certificatul emis de organele fiscale ale autorităţilor locale;
c.) procesul verbal de identificare al imobilului, potrivit modelului din anexa nr. 6;
Pe lângă actele arătate la literele a, b şi c, la încheierea actelor autentice, se va solicita şi documentaţia cadastrală.
În cazul înscrierilor în cartea funciară cu efect de opozabilitate, în condiţiile art. 27 din Legea nr. 7/1996 modificată şi completată, notarul public va examina titlul dispunătorului....

As vrea sa citesc si eu tot protocolul. Un link, daca se poate :coffee: