Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pasi recomandati pentru evacuare chiriasi fara contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pasi recomandati pentru evacuare chiriasi fara contract

Am observat ca subiectul chiriasilor a fost intens dezbatut pe forum dar nu am tras o concluzie daca ca si proprietar este mai ok sa ai un contract cu chiriasul sau nu.

In situatia in care nu exista contract intre proprietar si chirias care nu mai achita chiria/utilitatile care sunt pasii de urmat pentru evacuarea acestuia?

Multumesc.
o actiune pe fond de evacuare
si o actiune de ordonanta pana la solutionarea pe fond

esta mai ok sa ai contract cu chririasul pt ca altfel e evaziune;;adica puscarie

e imbogatire fara justa cauza a chiriasului....daca bea apa si uneori se spala fara sa plateasca utilitatile
Puteti merge pe procedura facultativa privind evacuarea din imobilele folosite sau ocupate fara drept.
Mai intai va trebui sa notificati persoana care ocupa fara drept imobilul,,prin executor judecatoresc, punandu-i in vedere sa elibereze si sa predea imobilul,intr-un termen de cel mult 30 dezile.
Daca la expirarea acestui termen, locatarul a parasit imobilul, puteti intra in posesia lui fara a mai apela la instanta in vederea obtinerii titlului executoriu.
Daca nu-l elibereaza de buna voie,veti merge mai departe si veti solicita instantei sa pronunte o hot executorie de evacuare,ptr lipsa de titlu.