avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?

Buna

Daca un PFA incaseaza peste 100.000 euro in anul anterior este obligat sa treaca la sistem real.
Aceasta limita se pondereaza cu perioada lucrata? Adica daca PFA functioneaza doar 6 luni aceasta limita se micsoreaza corespunzator?
Daca puteti sa imi dati si referinta la lege/cod fiscal ar fi super!
In Cod Fiscal nu am gasit vreo regula, insa norma insasi si plafonul de 35.000 amandoua se ajusteaza cu perioada lucrata.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 13:50, 7 Ianuarie 2016
Stie cineva daca suma aceasta este tot de 100 000 de euro si in 2015, respectiv pentru ce am castigat in 2014?
Nu de alta dar am depasit in 2014 si mi-au spus de la fisc ca trebuie sa fac o alta raportare pe un alt formular insa cand am intrebat de norma de venit mi-au spus ca nu este nevoie sa trec la sistem real.
Un coleg vehicula valoarea de 115 000 euro pe an acum.
Buna tuturor,

Stie cineva care este plafonul maxim in 2016 pt PFA intracomunitar?
Gasesc tot felul de variante: 65 000 euro, 100 000 euro...

Multumesc.
65.000 EURO este plafonul pina la care poti sa-ti desfasori activitatea fara sa fii inregistrat ca platitor de TVA.

100.000 EURO este plafonul pina la care poti sa platesti impozitul la norma de venit (daca activitatea ce o desfasori poate fi impozitata la norma de venit); daca depasesti acest plafon trebuie sa treci la real.

Alte plafoane pentru PFA nu stiu sa fie.

Care ar fi definitia acestui PFA intracomunitar ...?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la platitor de tva respectiv la sistem real de impozitare pentru pfa cu norma de venit cristian1234 cristian1234 Buna ziua, As avea cateva intrebari legate de TVA si impozitare (norma de venit vs sistem real) pentru un PFA cu norma de venit: 1. Cat a fost pentru 2013 ... (vezi toată discuția)
Pfa norma venit - plafon 100.000 eur sau 65.000 eur (220.000 lei) ovidiu2929 ovidiu2929 Buna ziua Incerc sa gasesc detaliile corecte despre limita pe care un PFA cu norma de venit o are. In unele locuri se specifica pragul de 100.000 EUR - si ... (vezi toată discuția)
Conversie factura usd in eur pfa Amelly Amelly Buna ziua, Am un PFA care realizeaza servicii de consultanta. Emit lunar o factura in USD, iar luna aceasta cred ca ma cam apropii de plafonul de 100000 EUR ... (vezi toată discuția)