Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - cum se trece norma de venit - sistem real ?

Buna

Daca un PFA incaseaza peste 100.000 euro in anul anterior este obligat sa treaca la sistem real.
Aceasta limita se pondereaza cu perioada lucrata? Adica daca PFA functioneaza doar 6 luni aceasta limita se micsoreaza corespunzator?
Daca puteti sa imi dati si referinta la lege/cod fiscal ar fi super!
In Cod Fiscal nu am gasit vreo regula, insa norma insasi si plafonul de 35.000 amandoua se ajusteaza cu perioada lucrata.

Multumesc
Stie cineva daca suma aceasta este tot de 100 000 de euro si in 2015, respectiv pentru ce am castigat in 2014?
Nu de alta dar am depasit in 2014 si mi-au spus de la fisc ca trebuie sa fac o alta raportare pe un alt formular insa cand am intrebat de norma de venit mi-au spus ca nu este nevoie sa trec la sistem real.
Un coleg vehicula valoarea de 115 000 euro pe an acum.
Buna tuturor,

Stie cineva care este plafonul maxim in 2016 pt PFA intracomunitar?
Gasesc tot felul de variante: 65 000 euro, 100 000 euro...

Multumesc.
65.000 EURO este plafonul pina la care poti sa-ti desfasori activitatea fara sa fii inregistrat ca platitor de TVA.

100.000 EURO este plafonul pina la care poti sa platesti impozitul la norma de venit (daca activitatea ce o desfasori poate fi impozitata la norma de venit); daca depasesti acest plafon trebuie sa treci la real.

Alte plafoane pentru PFA nu stiu sa fie.

Care ar fi definitia acestui PFA intracomunitar ...?