Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Firma de transport marfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Firma de transport marfa

buna ziua, am o firma de transport marfa (un SRL), si as vrea sa stiu daca as putea trece pe I.I sau PFA daca facturile trebuie sa fie facute cu TVA????? Ce avantaje fiscale contabile etc. as avea daca as opta pentru I.I. sau PFA. As mai putea angaja langa mine alte persoane sau as fi doar eu singurul angajat???
Puteti opta pentru oricare doriti,raminind tot platitoare de TVA ca si pe SRL
si avind pina la 3 angajati.
Contabilitate va fi in partida simpla ,se tine REG.Jurnal de INC.si Plati,in rest e la fel totul
Nu depuneti bilant anual la PF sau II ,ca si la societati.
taxele la bugetul de stat nu vor scadea, impozitele platite dupa SRL?
Dupa angajati la fel platiti taxele indiferent ca aveti SRL,PF sau II..
Ca si SRL platiti Impozitul pe VEnit 3%,banuiesc ca nu aveti cifra de afaceri peste 65.000euro
ca si PF,platiti 16%dupa veniturile declarate,+5.5%sanatate.