Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare de divort

am primit hotararea de divort dar nu stabileste nicaieri ca ea este executorie, se stabileste in schimb faptul ca poate fi atacata cu apel in termen de 30 de zile de la comunicare. Intrebarea mea e cum pot obtine ca hotararea de divort sa devina definitiva si irevocabila?Ce trebuie sa fac? e vreo problema daca legalizez hotararea pana la trecerea termenului de apel?
nu inteleg un lucru: daca hotararea nu este atacata cu apel atunci dupa trecerea termenului de 30 de zile nu poate deveni definitiva si irevocabila?
Daca hotararea pronuntata de instanta de fond nu este atacata in termenul de 30 de zile de la comunicare, atunci aceasta devine definitiva si irevocabila prin neapelare. In acest caz, dupa trecerea celor 30 de zile va puteti adresa instantei care a pronuntat hotararea solicitand sa o legalizeze ca definitiva si irevocabila. Trebuie sa achitati o taxa de timbru de 2 lei, sa aveti un timbru judiciar de 0,15 lei si o cerere scrisa (de obicei se gaseste la instanta un formular pe care il completati).
buna seara...
numele meu este adriana, am 25 de ani si sunt din arad dar stau in bucuresti. am o problema din care nu stiu cum sa ies si sincer vreau sa vb cu cineva. sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani, de 2 suntem casatoriti. acum trei luni el a plecat de acasa. am aflat mai apoi ca sta la o colega de serviciu. sincer, cred ca e ceva intre ei. ieri. a mai venit acasa in astea 3 luni dar cand venea ma jignea mereu si apoi zicea ca nu divortam. si dupa 2 zile iar pleca. el a depus astazi cererea de divort. nu vreau sa divortez. il iubesc foarte mult si nu vreau sa renunt. am cateva intrebari: ce se intampla daca nu ma prezint la primul termen, poate divorta fara mine?cat pot amana divortul? cat dureaza pana se pronunta?...mai mentionez ca eu stau in casa noastra, a lui de fapt. casa ii este donata de catre fratele lui. in repeta randuri mi-a zis sa eliberez casa. cum nu am pe nimeni in bucuresti, nu am unde sa ma duc. poate doar in chirie. bunuri achizitionate in timpul casatorie nu prea sunt. decat o masina. el zice ca ma nenoroceste pt ca imi ia tot si asina e oricum a lui pt ca avem imprumut la banca si ca eu tre sa platesc jumatate. imprumutul este facut pe numele lui..
nu stiu ce sa fac.. sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi...multumesc mult
ady_na, utilizator
2007_rozi a scris:

Daca hotararea pronuntata de instanta de fond nu este atacata in termenul de 30 de zile de la comunicare, atunci aceasta devine definitiva si irevocabila prin neapelare. In acest caz, dupa trecerea celor 30 de zile va puteti adresa instantei care a pronuntat hotararea solicitand sa o legalizeze ca definitiva si irevocabila. Trebuie sa achitati o taxa de timbru de 2 lei, sa aveti un timbru judiciar de 0,15 lei si o cerere scrisa (de obicei se gaseste la instanta un formular pe care il completati).

Un raspuns foarte corect. Abia dupa ce faceti toate aceste lucruri o sa fiti in posesia unei hotarari definitive si irevocabile.:)
ady_na a scris:

buna seara...
numele meu este adriana, am 25 de ani si sunt din arad dar stau in bucuresti. am o problema din care nu stiu cum sa ies si sincer vreau sa vb cu cineva. sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani, de 2 suntem casatoriti. acum trei luni el a plecat de acasa. am aflat mai apoi ca sta la o colega de serviciu. sincer, cred ca e ceva intre ei. ieri. a mai venit acasa in astea 3 luni dar cand venea ma jignea mereu si apoi zicea ca nu divortam. si dupa 2 zile iar pleca. el a depus astazi cererea de divort. nu vreau sa divortez. il iubesc foarte mult si nu vreau sa renunt. am cateva intrebari: ce se intampla daca nu ma prezint la primul termen, poate divorta fara mine?cat pot amana divortul? cat dureaza pana se pronunta?...mai mentionez ca eu stau in casa noastra, a lui de fapt. casa ii este donata de catre fratele lui. in repeta randuri mi-a zis sa eliberez casa. cum nu am pe nimeni in bucuresti, nu am unde sa ma duc. poate doar in chirie. bunuri achizitionate in timpul casatorie nu prea sunt. decat o masina. el zice ca ma nenoroceste pt ca imi ia tot si asina e oricum a lui pt ca avem imprumut la banca si ca eu tre sa platesc jumatate. imprumutul este facut pe numele lui..
nu stiu ce sa fac.. sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi...multumesc mult

Daca nu va prezentati la termen, riscati sa se judece in lipsa dumneavoastra. Va prezentati si invocati culpa exclusiva a reclamantului si astfel, daca se demonstreaza ca este adevarat sunt sanse sa se respinga actiunea de divort , pentru ca nimeni nu poate invoca propria culpa in astfel de actiuni.