Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte pentru granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte pentru granituire

Am actionat vecinul in judecata pentru granituire.Sotia vecinului fiind decedata,mi s-a cerut sa prezint eu actele vecinei de deces,de casatorie.Cum este posibil asa ceva?Cine imi da mie actele altcuiva?
Nu i se cere in instanta vecinului sa dovedeasca el ca sotia este decedata?
Ce articol din lege ar obliga paratul sa prezinte documentele(certificat nastere,deces,casatorie)?
Va multumesc:(
nu exista articol de lege care sa rezolve asa ceva, numai ca mi se pare ca incercati singur sa va rezolvati problema si nu merge..;)
Daca la data cind ati formulat actiunea sotia piriului era deja decedata, atunci ati chemat in judecata o persoana care nu mai exista si ca atare nu poate sta in judecata. Puteti sa solicitati instantei sa puna in vedere piritului sa prezintele actele respective, fiind acte detinute doar de catre acesta, potrivit art. 172 din Codul de procedura civila. Sau daca aveti cunostinta de locul si data decesului, instanta poate solicita un extras pentru uzul organelor de stat de la primaria unde s-a inregistrat decesul. In mod normal, pentru a se putea judeca litigiul, ar trebui precizata actiunea in sensul de a se introduce in cauza mostenitorii ( daca sint si altii in afara de sotul supravietuitor, daca nu atunci ramine sa va judecati doar cu acesta). Regula generala de procedura spune ca reclamantul este cel care stabileste cadrul procesual, in sensul ca el este obligat sa precizeze cu cine intelege sa se judece si pentru ce. Exista riscul ca daca nu va conformati celor dispuse de instanta aceasta sa suspende judecata pina la indeplinirea celor dispuse.
=D>Va multumesc pentru raspuns.Sunt lamurita.Felicitari!