Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu compensatoriu, firma in faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu compensatoriu, firma in faliment

Pot cere salariu compensatoriu daca firma a intrat in faliment? Exista o lege conform careia pot cere salariu compensatoriu?Mentionez ca vin din crestere copil si orice banut conteaza.
Depinde daca exista Contract colectiv de munca la nivel de unitate, ramura... care sa prevada plata de sume compensantorii la disponibilizarea salariantilor din motive neimputabile lor, sau mai exista situatia unor concedieri colective prevazute de OUG 36/2013, daca va incadrati in prevederile ei
1. OUG nr.36/2013 nu se aplica sectorului privat.

2. Salarii compensatorii se primesc numai daca sunt prevazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil angajatoruluis au in reg.intern al acestuia ...
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are obligatia de a acorda salarii compensatorii.