Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pre+post natal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pre+post natal

Buna ziua,
Sunt mamica din data de 24.07.2007 si am intrat in concediu de ingrijire si crestere copil in luna octombrie 2007 si mi-am reluat raporturile de munca cand copilu a implinit 1 anisor.
Ma intereseaza daca concediul Pre+postnatal e considerat vechime in munca?
Cei de la resurse umane nu vor sa ma avanseze in treapta superioara de salarizare (desi am 1 an pe treapta veche de salarizare) intrucat vor sa-mi scada cele 120 de zile de concediu pre+postnatal.

Va multumesc anticipat pentru eventualele lamuriri.
Legea nu este foarte clara in aceasta privire, drept urmare se poate interpreta.

Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca, potrivit art. 16 alin. (3) dinCodul muncii. Intrucat in perioada concediului medical prenatal si postnatal nu se presteaza activitate (raporturile de munca fiind suspendate de drept, cf art 50 lit.a din Codul Muncii), personal consider, ca aceasta perioada nu constituie vechime in munca , utila la stabilirea acelui spor de vechime la care va referiti dvs.
In intarirea acestei afirmatii vin cu urmatoarea completare:
Art. 49. -(2) Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de
către salariat şi a plăţii drepturilor de natură sa larială de către angajator.

Pe de alta parte, imediat la art.3 avem,
“(3) Pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor decât
cele prevăzute la alin. (2)
, dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv
de muncă aplicabil, prin cont racte individuale de muncă sau prin regulamente interne.” (O.U.G. nr.
65/2005). In plus, Prevederile O.U.G. nr. 148/2005, modificate si completate prin Legea nr. 7/2007 mentioneaza la art. 18 alin. (7) - concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap, constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Consider ca daca acest aspect a fost negociat si stipulat concret in Regulamentul intern sau in CCM, puteti gasi raspunsul daca poate, sau nu poate fi considerat vechime in munca.

As ruga sa fie postate si alte pareri.:)