Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cont bancar Asociatie de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cont bancar Asociatie de Proprietari

Un vecin doreste sa plateasca intretinerea prin ordin de plata la banca motiv pentru care a depus o adresa conducerii asociatiei prin care solicita sa i se comunice contul. Raspunsul este unul agresiv: ''Contul bancar este secret, nu au acces toti la el. Sfatul meu este sa nu va jucati cu focul fiindca este posibil sa nu puteti justifica plata''....semneaza presedintele. Vecinul stie ca eu am mai facut demersuri legate de asociatie si m-a rugat sa ma interes unde poate sesiza acest abuz. La randul meu opinez ca e vorba de un abuz insa nu stiu unde as putea sa il indrum fiindca Primaria prin Compartimentul Asociatii de Proprietari nu colaboreaza activ. Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns.
Asociatia de proprietari trebuie sa aiba deschis un cont bancar, cel putin la CEC Bank daca nu in alta parte, acesta nu este in nici un fel secret si da, platile se pot face prin cont bancar. Refuzul acestora de a va da informatiile necesare este un abuz, de regula se sesizeaza serviciul de relatie cu asociatiile de proprietari din cadrul primariei si daca acestia nu "percuteaza", apelati la unul din vice-primarii in a carui subordine se afla acest serviciu si in acelas timp, solititati o audienta la comitetul executiv al asociatiei. Presedintele nu poate face de capul lui, tot ce vrea si cand vrea !
sarah1985 a scris:

''Contul bancar este secret, nu au acces toti la el. Sfatul meu este sa nu va jucati cu focul fiindca este posibil sa nu puteti justifica plata''....semneaza presedintele.

Art 45*4 din L nr 230/2007 Asociatia de proprietari poate deschide unul sau mai multe conturi la oricare unitatea bancara,in conditiile legii

Daca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari isi asuma responsabilitatea sa afirme Contul bancar este secret, nu au acces toti la el.,se impunew sa si precizeze temeiul legal al caracterului secret al contului
Partea a doua a frazei Sfatul meu este sa nu va jucati cu focul fiindca este posibil sa nu puteti justifica plata''.demonstreaza deja reaua credinta a presedintelui si,poate fi interpretata sub incidenta legii penale,de vreme ce ,pe documentul bancar de depunere c/v intretinere ,deponentul proprietar se asigura si precizeaza c/v intretinere luna X
Vecinul,are la indemana mai multe variante daca are interesul real al platii intretinerii-fara a se deplasa la casieria asociatiei de proprietari...poate achita lunar prin mandat postal cu confirmare de primire,poate deschide cont persional din care asociatia sa ridice lunar c/v intretinere,poate sa apeleze la un vecin sa faca oficiul de predare suma si ridicare document justificativ
In cadrul asociatiilor de proprietari problemele curente trebuiesc solutionate cu intelepciune si cu toleranta-conditionat de interesul partilor pentru solutionare amiabila
In conditiile in care exista disensiuni,simpatii si antipatii,deja intervin posibile comportamente de "sef ",care pot genera situatii neplacute cu consum nervos nejustificat
Daca serviciul din primarie este reticent sau dezinteresat in implicare pentru eventuala cercetare si solutionare speta,este de preferat ca vecinul sa analizeze si sa opteze pentru una din variantele simple de plata
Vecinul va pleca 4 luni din localitate. Acesta este motivul pentru care doreste sa faca plata la banca. Noi avem un intreg istoric de abuzuri cu aceasta asociatie si ne-am gandit foarte serios la varianta unei actiuni penale intrucat schimbarea lor din functie pare imposibila. Presedintele are sustinere politica, fiind membru al unui partid aflat la putere, si ne-a avertizat ca orice Adunare Generala ordinara sau extraordinara organizata cu scopul schimbarii din functie va fi sabotata cu concursul functionarilor din primarie. Avand in vedere ca nu putem pune in practica drepturile conferite prin Legea 230/2007 singura speranta este ca ''partidul'' nu se va amesteca intr-o cercetare penala. Abuz in serviciu contra intereselor persoanelor poate sta in picioare ca si acuzatie?
Pai daca aveti o asa atmosfera de dictatura locala care nu va putea fi demolata decat cu o revolutie pe plan local, in bloc, atunci mergeti si platiti in avans o suma cash la administrator.
De ce neaparat in banca?
Daca un presedinte de asociatie afirma in 2013 ca asociatia are "cont secret" la banca si el nu este sanctionat, atentionat macar de catre cineva, functionari din primarie, primar, colegi de partid mai destepti ca el, inseamna ca ori tre' sa faceti revolutie in bloc, ori sa stati sub papuc politic, ca asa ziceti ca stau lucrurile acolo, si sa platiti cu banii cash....

E de ras, dar e si de plans. Vai de locatarii blocului aluia cu cont secret la banca! :happy:
ynocentta a scris:

[...] poate deschide cont persional din care asociatia sa ridice lunar c/v intretinere [...]

Interventie moderator

Nu este prima data cand "sfatuiti" utilizatorii sa aplice aceasta metoda.
Va rog sa renuntati la acest "sfat", nu are nici un temei legal, nu poate fi pus in practica, nici macar nu are minim de logica.
Daca 200 de proprietari ar alege sa deschida 200 de conturi, ca asa le convine lor, in functie de bancile cu care lucreaza, cine sta sa alerge prin tot orasul sa scoata acei bani, presupunand ca si are 200 de mandate pe conturile repective.
Este absurd ca o banca sa accepte accesul unui tert (altul decat statul, desi si aici e discutabil) la contul meu.

arockz, utilizator