Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenintare din partea unui functionar public - neplata ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenintare din partea unui functionar public - neplata taxe locale, poprire pensie handicap

buna ziua din cite stiu eu un functionar al primariei nu te poate ameninta ca iti pune opriere pe pensie ca nu ai platit impozitul la primarie mai ales ca propietatea nu e pe numele tau cred ca e un abuz din partea sa .Problema mea e parintii mei au decedeat cu respectiv mama 16 ani si tata 10 ani in urma nu am dezbatut mostenirea eu avind un frate si o sora mai mare si nu am putut dezbate mostenirea din divese motive Fratele locuieste in casa parinteasca si tot ce a fost al parintilor mei se ocupa el dar fiind operat de 6 ani de arterita are o pensie de 435 ron in urma cu 9 luni i- a fost amputat un picior si acum cumulat cu pensia de handicap ia in jur de 750 ron nu are copii locuieste cu sotia .Cind s-a acordat ajutorul pentru lemne acesta i a fost oprit la impozit au mai platit cam 200 ron si mai au 800 acum e problema ca de platit trebuie sa plateasca taxele locale dar nu se ia in calcul ca el are un handicap si ca prin lege e scutit de unele taxe la primarie i au spus ca daca nu plateste ci 800 de ron ii pun oprire pe pensie si cred ca va da-ti seama ca s- au speriat si nu mai stiu ce sa faca Eu am incercat sa- l linistesc ca nu pot face acest lucru pentru ca el nu are propietatea pe numele lui va rog sa mi raspunde ti daca poate duce actele de handicap la primarie si sa fie scutit de unele taxe locale multumesc
Buna ziua,
Pentru a beeficia de scutirile legale de taxe ar trebui ca bunurile sa fie pe numele lui.
Desi este un abuz al primariei, tot tr sa le plateasca.
Amenintarea o poate reclama la politie si la prefectura. Celui care a facut-o nu-i va fi bine in mod sigur.
Poprire nu-i pot pune.
av. Gabriel Klein Kiritescu
eu stiu ca taxele trebuie sa le plateasca dar cum la primarie ii impune sa plateasca de ce nu pot face aceslas lucru si cu dreptul lui de scutire a taxei pe o parte din bunuri .De la primarie i a zis ca propietatea e pe trei persoane daca primaria stie ca propietatea e pe trei sa imparta la 3 si el sa beneficieze de dreptul lui pentru ca noi nu avem bani necesari sa dezbatem mostenirea Si intr o comunitate daca primaria nu te ajut uinde sa ceri ajutorul la camatari sa vina s ti dea in cap ca nu le poti restitui banii cu dobinda la dobinda .Dar la sate asa se practica important e cit pot ei sa te stringa cu usa ca nu le pasa daca esti bonlav sau sanatos ,Pe fratele meu il ameninta dar cei care lucreaza in primarie si rudele lor au toate taxele la zi nu cred sint oameni cu sume uriase dar vor sa scoata bani tot de la amariti inloc sa ajute ii ingroapa de vii .Va multumesc de raspuns