Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Am nevoie de sprijin - Vreau sa fac o asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Am nevoie de sprijin - Vreau sa fac o asociatie

Buna ziua ma numesc Rares si vreau sa ma ajutati in a constitui o asociatie ( nu stiu de ce tip )

Suntem 21 de utilizatori a unei aductiuni de apa potabila intr-un sat de langa CLUJ si doresc sa ne constitum intr-o asociatie pentru a ne putea coordona activitatile mult mai eficient.
In urma cu multi ani "batranii satului" au contruit 2 bazine de acumulare a apei potabile captand doua izvoare in satul nostru folosindu-se de aceasta aductiune atunci 6 familii, in prezent suntem 21 de familii care beneficiem de aceasta aductiune si exista discutii privind curatarea bazinelor si lucrarilor aferente intretinerii acestora.Doresc sa constitui o asociatie dar nu stiu de ce tip poate fi acesta sau cum o pot face sa functioneze. Mentionez ca dorim sa cumparam pamantul pe care sunt amplasate bazinele ( proprietarul fiind de acord sa ne vanda acest teren) si nu stiu cum ar fi mai bine, asociatia care vreau sa o costitui poate cumpara o proprietate ?
Va rog sa ma sfatuiti cum as putea face acest lucru pentru a ne putea bucura impreuna de apa, fara cearta si scandal.

Multumesc anticipat
Rares
faci mataluta o asociatie nonprofit poate fi obsteasca, gospodareasca etc. ii faci acte o inregistrezi la judecatorie, si poti cumpara pamant apa faci lucrari etc.
Multumesc pentru raspuns
Imi poti spune ce fel de acte trebuie pentru aceasta asociatie gospodareasca ?
Se pune problema daca, printr-o interpretare usor extensiva a prevederilor noului Cod Civil, s-ar preta ca forma juridica pentru acest scop asociatia de proprietari, si nu o asociatie "obisnuita" constituita pe OG 26 / 2000, cum se faceau, in lipsa de altceva, pana la intrarea in vigoare a noului Cod Civil...
Nu stiu daca pot sa ii zic chiar "asociatie de proprietari" din moment ce am captat izvoarele de pe un teren de deasupra satului( cu acordul proprietarului terenului ).
Este adevarat faptul ca aceste izvoare sunt proprietatea " Apele Romane "?
Daca da, pot face aceasta asociatie doar pentru intretinerea instalatiei existente?
Sau trebuie acord de la "Apele Romane" pentru exploatarea acestor izvoare si implicit pentru infatuirea asociatiei"

Astept un raspuns ..

Multumesc !
Ideea de ”asociatie de proprietari” se referea la proprietatea asupra conductei si intretinerea ei, daca e coproprietatea acelor persoane si nu a trecut in patrimoniul public. Cu dreptul de a capta acele izvoare si apa captata e alta discutie...