Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, datorii

Am urmatoarea problema:
Sotul a murit cu 3 luni inaintea sotiei. Au avut impreuna doi copii. Dupa moartea celor doi, au ramas o casa, o masina si niste pamanturi. Cei doi soti au si niste credite la diverse banci fara garantii mobile sau imobile, fara giranti. Ce se intampla cu aceste credite? Se prescriu sau se transfera celor doi copii?
Va multumesc!
Se transfera mostenitorilor, in limita valorii activelor mostenite.