Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu partaj neterminat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu partaj neterminat

buna ziua ,acum 14 ani parintii mei au divortat ,la partaj tatal meu a cerut ca toate bunurile mobile si imobile sa fie trecute pe mama mea si urmand ca mama mea sa ii plateasca o sulta corespunzatoare acestuia ,asa cerea el ,dar divortul nu sa mai finalizat nici azi ca el nu sa mai prezentat .Intre timp mama mea a demonstrat ca aceasta casa a fost facuta cu banii de pe o mostenire ce a primit de la bunicii ei avind toate actele chiar si chitantele pe numele ei de la materialele de constructii ce erau cumparate de ea .In acest timp tatal meu nici servici nu avea nu a reusit nici cu salar macar sa demonstreze ca a participat la aceasta casa pentru ca acesta era adevarul ,El nu a locuit in fapt nici macar o zi in aceasta casa si nici nu a avut domiciliul niciodata acolo dar a fost trecut doar pe locul de casa in trecut.Ce putem sa facem noi acum pentru ca el vrea din casa jumatate dupa 14 ani de divort.Casa nu e intabulata nici acum.
adamdaniela, utilizator
Daca aveti acte care atesta ca bunul este al mamei dvs. nu puteti decat sa angajati un aparator si sa mergeti in instanta la termene. Daca vreti sa finalizati mai repede si fara sa ajungeti la instanta atunci va sfatuiesc sa apelati la mediere.
gi-jane2, moderator