Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiaza de somaj ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiaza de somaj ?

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie : o persoana a lucrat la o societate, postul i-a fost restructurat, a intrat 2 luni in somaj (iulie si august 2012), iar din septembrie 2012 s-a angajat pe perioada nedeterminata la o alta societate si a lucrat pana in iunie 2013, postul fiind restructurat.
Va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiaza de somaj ?
Da, mai beneficiaza de restul perioadei de somaj neexecutat, deoarece perioada lucrata este mai mica de 12 luni. Trebuia la momentul cand s-a angajat sa anunte AJOFM pentru suspendarea somajului si a indemnizatiei si sa prezinte la AJOFM o copie dupa CIM incheiat in septembrie. La data la care s-a incheiat CIM , in iunie, trebuie mers la AJOFM cu decizia de incetare CIM.
Nu mai beneficiaza de somaj , decat daca va avea un alt stagiu minim de cotizare de 12 luni.

Angajarea pe durata nedeterminat a dus la incetarea platii indemnizatiei de somaj si nu la suspendarea acesteia, indiferent de cat timp a lucrat la acea societate/
de la somaj i-a spus ca nu mai beneficiaza
Acelasi lucru v-am spus si eu.

Pentru a beneficia din nou de somaj va trebui sa indeplineasca din nou conditiile pentru acordarea acestuia , si anume : sa aiba un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii la somaj, raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile etc.