Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal PFA

Buna ziua! am un pfa de mai multi ani, am platit la casa de sanatate 0,85% pt concedii si sunt insarcinata in 7 luni. As vrea sa intru in concediu prenatal incepand cu 20 iulie , dar nu am fost lamurita de catre angajatii cass daca trebuie sau nu sa suspend activitatea incepand cu 20 iulie. Ar trebui sa nasc la inceput sept si ma gandeam sa suspend in sept pt a depune acte pt indemnizatia de 1 an. Daca suspend activitatea in iulie influenteaza cu ceva indemnizatia? Nu trebuie sa am 12 luni neintrerupte inainte de nastere?
1. Legislatia referitoare la concediile medicale (inclusiv concediu de maternitate) nu prevede expres suspendarea activitatii PFA in perioada de concediu de maternitate.

2. - Chiar daca suspendati activitatea PFA perioada de concediu de maternitate este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
- In cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) intra si perioadele in care sunteti in concediu de maternitate.